pompa ciepła

Pompa ciepła – dobór. Powietrzna pompa ciepła

Pompa ciepła – jaką pompę wybrać?

Cz. 1 Powietrzna pompa ciepła

Na początek wykres z prognozami…

 

pompa ciepła

Można wyróżnić trzy rodzaje szeroko dostępnych pomp ciepła na rynku:

  1. Powietrzna pompa ciepła
  2. Gruntowa pompa ciepła
  3. Pompa ciepła powietrze-woda

 

W tym artykule opiszemy możliwości użycia powietrznej pompy ciepła.

Napiszemy też o wadach i zaletach takiej pompy oraz o przybliżonych kosztach montażu oraz serwisu.

 

Pompy ciepła zdobywają coraz większy udział w rynku, przy czym ma wielu przeciwników.

Taka pompa posiada oczywiście kilka wad, takich jak:

Wraz ze spadkami temperatury na zewnątrz będzie spadała wydajność naszej pompy ciepła, jednak nawet przy ostrych mrozach rzędu -40°C  pompa będzie zachowywała nadal niezłą wydajność.

Wciąż będzie dużo wydajniejsza od ogrzewania elektrycznego . W zależności od modelu pompy ciepła z 1kW pobranej energii możemy uzyskać do 5 kilo watów. Możemy też sterować pompą tak, aby nadmiar energii magazynowała i zużywała wtedy, kiedy jest najbardziej pożądana.

 

Co z długotrwałymi mrozami?

Wiele osób twierdzi, że pompa ciepła podczas okresu zimowego, podczas którego panują przez dłuższy okres czasu ujemne temperatury nie jest w stanie ogrzać domu, wobec czego zostaje się na przysłowiowym „lodzie”.

Nie jest to prawdą, ponieważ nowoczesne pompy ciepła są wyposażone w grzałkę elektryczną która w razie potrzeby jest automatycznie uruchamiana przez oprogramowanie pompy i pomaga w ogrzaniu domu.

W takim razie, czy to się nadal kalkuluje w naszym klimacie?

Odpowiedź brzmi – TAK

Pobór kWh jaki wygeneruje taka grzałka nie będzie miał zbyt wielkiego udziału w ogólnych kosztach ogrzewania naszego domu, przez co pompa ciepła nadal pozostaje konkurencyjnym wyborem.

 

Dodatkowo warto wspomnieć, że pompy ciepła są bardzo popularne np. u naszych północnych sąsiadów – w Szwecji, gdzie średnia temperatura jest niższa niż w Polsce.

W ciągu ostatnich 30 lat, średnia temperatura w Polsce oscylowała od -1 do 0°C w zachodniej części Polski, przy czym ilość dni gdy temperatura spada poniżej -10°C to średnio 1 dzień.

 

Część dalsza już wkrótce…

Więcej o pompach ciepła

 

Scroll to Top
Call Now Button